مانومتر چیست ؟ کاربرد و قیمت به روز

مانومتر چیست ؟ کاربرد و قیمت به روز

مانومتر دستگاهی است که فشار را در برابر یک مرجع ثابت (گیج یا مطلق) یا اختلاف بین دو پورت (دیفرانسیل) اندازه گیری می کند. به عبارت ساده تر، فشار نیرویی است که توسط یک حالت ماده (در این مورد گاز یا مایع) در واحد سطح اعمال می شود که ناشی از تأثیر وزن گاز یا مایع از گرانش است. مانومترها بسته به مدل خاص می توانند در واحدهای مختلفی از جمله میله ها، میلی بارها، پاسکال ها و mmHg اندازه گیری کنند. برای خرید مانومتر از وولکانو میتوانید با ما تماس بگیرید .

مانومترها با اندازه گیری فشار در برابر حجم مایع کار می کنند. اساساً از آنها برای اندازه گیری اختلاف فشار استفاده می شود. با مانومترهای آنالوگ، مایع مورد اندازه گیری به یک لوله اضافه می شود. سطح مایع سپس با فشار سیال و ارتفاع مایع، همانطور که توسط مانومتر نشان داده می شود، تعیین می شود.

 

انواع مانومتر

اندازه گیری فشار برای طیف وسیعی از صنایع و کاربردها برای سالیان متمادی ضروری بوده است. حتی قبل از اختراع مانومترهای الکترونیکی مدرن، ابزارهای مشابهی برای اندازه گیری فشار استفاده می شد. در نتیجه، امروزه چندین نوع مانومتر، از جمله مدل های آنالوگ و دیجیتال، وجود دارد.

 

برای دیدن قیمت به روز انواع مانومتر از وولکانو کلیک کنید .

 

برخی از انواع پورت فشار مانومتر را می توان در زیر شناسایی کرد:

مانومتر هلیوم در ولکانو مانومتراکسیژن در ولکانو مانومتر مکسی در ولکانو

بخش‌های زیر برخی از انواع مختلف مانومترها را با جزئیات بیشتر تشریح می‌کند:

مانومترهای U-Tube

مانومترهای لوله U یکی از ساده ترین انواع موجود هستند. آنها نوعی مانومتر آنالوگ هستند که معمولاً به عنوان ابزار اندازه‌گیری فشار تفاضلی با جریان سنج استفاده می‌شوند و اغلب برای اندازه‌گیری اختلاف فشار در لوله‌های پیتوت، نازل‌ها و روزنه‌ها در جریان هوا و سیستم‌های تهویه استفاده می‌شوند.

 

مانومترهای لوله U شامل قطعات نسبتا کمی هستند و معمولاً یکی از انواع ارزان‌تر مانومتر هستند، اما نقطه مقابل این است که دقت می‌تواند ضعیف باشد. در نتیجه، نباید از مانومتر لوله u برای اندازه گیری اختلاف فشار به خصوص کوچک استفاده کرد و به جای آن باید از یک مانومتر جایگزین استفاده کرد. در نهایت، هنگام کار با مانومترهای لوله u، زاویه دید کلیدی است تا اطمینان حاصل شود که خواندن تا حد ممکن دقیق است.

 

برای دیدن قیمت به روز انواع مانومتر از وولکانو کلیک کنید .

 

میکرومانومتر

میکرومانومترها مشابه سایر انواع مانومتر هستند، اما به طور خاص برای اندازه گیری اختلاف فشار بسیار کوچک طراحی شده اند. این ابزار بسیار حساس هستند و برای خوانش دقیق و دقیق کوچکترین تفاوت ها مناسب هستند. اگرچه آنها عمدتاً برای اندازه گیری فشار دیفرانسیل استفاده می شوند، میکرومانومترها همچنین می توانند برای آزمایش یا تعادل سیستم ها و محاسبه سرعت یا دبی حجمی استفاده شوند.

 

مانومترهای شیبدار

مانومترهای شیبدار معمولاً برای اندازه گیری مایعات و گازها در جایی که فشار بسیار پایین است استفاده می شود. طراحی زاویه دار مانومتر شیبدار آن را به خوبی برای این نقش مناسب می کند و امکان اندازه گیری دقیق را فراهم می کند. با وجود این، مانومترهای دیجیتال به دلیل دقت بالا و سهولت استفاده، امروزه ترجیح داده می شوند.

 

مانومترهای دیجیتال

مانومترهای دیجیتال تا حد زیادی به یک هنجار تبدیل شده اند و اکنون به طور گسترده توسط متخصصان برای انواع کاربردهای اندازه گیری استفاده می شوند. برخلاف مانومترهای آنالوگ، مدل های دیجیتال دارای یک مبدل فشار هستند که تحت فشار منحرف می شود. سپس این دستگاه انحراف را به مقدار یک پارامتر الکتریکی تبدیل می کند که می تواند تشخیص داده شود و به نوبه خود به اندازه فشار کالیبره شود، بنابراین اندازه گیری را فراهم می کند.

 

مانومترهای دیجیتال دقیق و خوانا را می توان برای چندین رسانه استفاده کرد و همچنین می تواند برای اطمینان از دقت بیشتر کالیبره شود. مانومترهای دیجیتالی گیج و مطلق دارای یک پورت اتصال واحد خواهند بود – قرائت گیج نسبت به فشار اتمسفر و قرائت مطلق نسبت به خلاء است. همچنین شایان ذکر است که برخی از مدل‌ها امکان ارتباط بین مانومتر و رایانه شخصی را فراهم می‌کنند تا امکان دانلود سریع و آسان اندازه‌گیری‌ها و ضبط‌های ذخیره شده یا زنده را فراهم کنند.

 

مانومترهای دیجیتال به دلایل مختلفی سودمند هستند، از جمله:

قابل حمل بودن

خواندن و استفاده آسان

از اتکا به مایعات مانومتریک خودداری کنید

درجه بالایی از دقت و دقت

 

مانومترها در چه مواردی قابل استفاده هستند؟

مانومتر برای فشار گاز

مانومترهای دیجیتال گاز توسط مهندسان گرمایش و دیگ بخار برای اهداف مختلفی از جمله نظارت بر فشار گاز در سیستم های لوله کشی استفاده می شود. مهم است که اطمینان حاصل شود که مانومتر مورد استفاده برای فشار گاز مورد تایید ATEX است زیرا این گواهینامه تضمین می کند که دستگاه برای استفاده در محیط های بالقوه خطرناک مناسب است.

 

مانومتر برای فشار آب

هنگام استفاده از مانومتر برای اندازه گیری فشار آب، مدل مورد استفاده باید برای مایعات مناسب باشد تا از آسیب احتمالی دستگاه جلوگیری شود. به طور مشابه، اگر مایع حاوی مواد شیمیایی یا سایر مواد بالقوه خطرناک باشد، باید از آسیب هایی که در صورت استفاده از مانومتر نامناسب ایجاد می کند، آگاه باشید. علاوه بر این، فشار بیش از حد مانومتر ممکن است باعث شود که قرائت های بعدی به دلیل خم شدن یا پارگی دیافراگم داخلی نادرست باشد، بنابراین استفاده از ابزار صحیح با احتیاط ضروری است.

 

مانومتر برای فشار هوا

مانومترهای دیجیتال فشار هوا در بسیاری از صنایع فرآیندی استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند با لوله های پیتوت یا ونتوری برای تعیین میزان جریان هوا در لوله استفاده شوند. قبل از استفاده، مهم است که دمای هوا را بررسی کنید و حداکثر دمای متوسط را در دفترچه راهنمای عملکرد مدل خاصی از مانومتر یادداشت کنید.

 

نحوه انتخاب مانومتر مناسب در وولکانو

با انواع مختلف مانومتر موجود، انتخاب ابزار مناسب برای نیازهای خود مهم است. چندین فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام انتخاب مانومتر در نظر داشته باشید زیرا پاسخ به سوالات زیر به شما کمک می کند تا نوع مانومتر را بخرید.

ملاحظات کلیدی عبارتند از:

حداکثر فشار مورد نیاز

وضوح

دیفرانسیل، سنج یا مطلق

نام تجاری

 

مانومترهای برند

مانومترها از طیف وسیعی از برندها و تامین کنندگان پیشرو در دسترس هستند و آزادی زیادی را برای انتخاب مدلی که مطابق با نیازهای شما است ارائه می دهند.

در نهایت، بهترین مانومتر تا حد زیادی به استفاده مورد نظر و هر نیاز خاص از کار در دست بستگی دارد. همیشه توصیه می شود قبل از تصمیم گیری در مورد مانومتر تحقیقات کاملی انجام دهید، زیرا اطمینان از اینکه دستگاه به خوبی برای کاری که قرار است انجام دهد، مناسب است، مهم است.

 

برای مقایسه مانومترها به عنوان یک قاعده کلی، مانومترهای لوله u ارزان‌تر و پیچیده‌تر هستند، اگرچه دقت کمتری نسبت به سایر انواع جایگزین دارند. مانومترهای دیجیتال و آنالوگ را مقایسه کنید و متوجه خواهید شد که مدل‌های دیجیتال برای اندازه‌گیری تفاوت‌های کوچک‌تر بهتر هستند زیرا ابزارهای آنالوگ می‌توانند تحت تأثیر زاویه دید قرار بگیرند. مانومترهای آنالوگ برای سیگنال‌های با نوسان سریع بهتر هستند، اما از طرف دیگر، ادغام مانومترهای آنالوگ در سیستم‌های IIoT (اینترنت صنعتی اشیا) دشوار است.

 

سوالات متداول

مانومتر چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

یک مانومتر اختلاف فشار را اندازه گیری می کند، چه بین یک فرآیند و یک فشار مرجع ثابت (گیج یا مانومتر مطلق) یا بین دو پورت (مانومتر دیفرانسیل).

 

نحوه استفاده از مانومتر

از آنجایی که انواع مختلفی از مانومتر موجود است، توصیه می شود برای تعیین دستورالعمل استفاده به دفترچه راهنمای عملکرد مانومتر خود مراجعه کنید.

 

مزایا و معایب مانومتر

مزایا – مانومترهای دیجیتال بسیار دقیق و دقیق هستند و همچنین به راحتی قابل حمل هستند.

معایب – همه مانومترها برای استفاده با هر رسانه ای مناسب نیستند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی یا قرائت های نادرست، قبل از استفاده باید بررسی کنید که محیط شما با مانومتر سازگار است. علاوه بر این، فشار زیاد می تواند به دیافراگم داخلی آسیب برساند.

 

مانومترها چقدر دقیق هستند؟

مانومترهای دیجیتال نسبت به نسخه های آنالوگ دقیق تر هستند، اما همیشه توصیه می شود دستورالعمل های سازنده را برای دقت یک ابزار خاص بررسی کنید.

 

مانومترها چگونه فشار را اندازه گیری می کنند؟

بسته به نوع خاصی از مانومتر، روش های مختلفی وجود دارد. مانومترهای دیجیتال معمولاً از یک فشار سنج روی دیافراگم استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = هشت